jak poprawnie wypełnić aneks VII
||

Jak poprawnie wypełnić Aneks VII?

Rozporządzenie (WE) 1013/2006 o transgranicznym przewozie odpadów zostało zastąpione przez nowe Rozporządzenie (UE) 2024/1157. W dalszym ciągu obowiązują jednak zawarte w nim zapisy. Dotyczy to zwłaszcza niektórych dokumentów i sposobu ich wypełniania . Do 21 maja 2026 będą więc obowiązywały “stare” druki Aneksów VII, IA i IB. W niniejszym artykule zajmiemy się pierwszym z nich. Przygotowaliśmy szczegółową instrukcję jak poprawnie wypełnić Aneks VII, by rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.

Sekcja 1 – Osoba organizująca przemieszczenie

Może to być ich wytwórca pierwotny, nowy wytwórca, podmiot zbierający albo pośrednik w obrocie odpadami. Ten ostatni nie musi być upoważniony przez pozostałe z wymienionych podmiotów. Musi być jednak zarejestrowany jako taki w tym samym kraju, z którego pochodzi producent lub zbierający odpady. W tej sekcji należy wpisać wymagane dane identyfikujące wraz z danymi kontaktowymi.

Sekcja 2 – Podmiot odbierający odpady

To osoba lub firma, do której dostarczane są odpady. Przeważnie jest to również podmiot, operujący instalacją do recyklingu odpadów. Pośrednik również może pełnić rolę odbiorcy odpadów, nawet jeśli nie dysponuje specjalną placówką do ich zagospodarowania. W takim przypadku wymogiem jest to, by pośrednik był zarejestrowany w tym samym kraju, gdzie zarejestrowany jest operator obsługujący instalację recyklingu odpadów. W tej sekcji należy wpisać wymagane dane identyfikujące odbiorcę wraz z jego danymi kontaktowymi.

Sekcja 3 – Właściwa masa odpadów

W tej sekcji należy umieścić właściwą, dokładną masę odpadów (w tonach) jakie będą przemieszczane. Trzeba też uwzględnić zajmowaną przez nie powierzchnię (w metrach sześciennych).

Można to podzielić na kilka pojemników. W takim wypadku należy przygotować tyle egzemplarzy Załącznika nr VII ile pojemników będzie obejmował dany transport. Mogą to być kopie podpisanego załącznika. Każdy powinien uwzględniać dokładną masę pojemnika.

Sekcja 4 – Właściwa data transportu

W tej sekcji należy podać rzeczywistą datę rozpoczęcia przemieszczenia odpadów od siedziby osoby organizującej przemieszczenie. W przypadku jednak, gdy osoba ta nie dysponuje placówką, gdzie mogły być przechowywane, transport rozpocznie się z miejsca działalności producenta lub podmiotu zbierającego. Załącznik VII musi być wówczas wręczony kierowcy wraz z innymi niezbędnymi dokumentami.

Sekcja 5 – Informacje o przewoźniku(-ach)

O ile taka informacja jest znana z wyprzedzeniem, w tej sekcji wpisuje się dane przewoźnika, realizującego transport odpadów. Uwzględnić również trzeba sposób realizacji przemieszczenia i datę jego rozpoczęcia. Określając sposób, w dostawy odpadów, można posłużyć się skrótami. “T” oznaczało będzie przeprawę kolejową. “S” odpowiadało będzie za transport statkiem. “A” odpowiedzialne jest za transport lotniczy a “W” poinformuje, że przeprawę dokona się wodami śródlądowymi. W tym miejscu również przewoźnik musi złożyć swój podpis. W przypadku, gdy w przemieszczenie zaangażowanych będzie kilku przewoźników, należy uzupełnić właściwe sekcje i każdy z nich będzie musiał podpisać tę, która zawiera jego dane. Podmiot organizujący przemieszczenie musi dopilnować, by wszyscy złożyli swoje podpisy.

Sekcja 6 – Wytwórca odpadów

W przypadku, gdy podmiot organizujący przemieszczenie odpadów jest również ich wytwórcą pierwotnym, w tej sekcji należy wpisać te same dane, jakie umieszczono w sekcji 1. Można też wpisać frazę “dane tak jak w sekcji 1/ same as in block 1”. Jeśli jednak to nie wytwórca pierwotny organizuje transport, niniejszą sekcję należy zawsze uzupełnić niezbędnymi danymi. Zatem czyje dane powinny się tam znaleźć? Na pewno wytwórcy pierwotnego. Jednak w przypadku jego braku – dane nowego wytwórcy. Warto nadmienić, że instalacje w których dokonuje się operacji recyklingu R12 lub R13 traktuje się jako nowego wytwórcę. Gdy nie ma o nim żadnej wiedzy, obowiązek wpisania w tej sekcji dotyczy podmiotu zbierającego odpady.

Sekcja 7 – Instalacja odzysku lub laboratorium

W przypadku, gdy odbiorca o którym mowa w sekcji 2 jest również organizacją odzysku lub laboratorium, dysponującym specjalną placówką badawczą, dopuszczalne jest wpisanie frazy “dane tak jak w sekcji 2/same as in block 2”. W przeciwnym razie należy w tym miejscu wpisać wymagane dane.

Sekcja 8 – Odzysk odpadów

W tym miejscu należy wskazać jakiemu procesowi poddane zostaną odpady na końcu ich drogi. Czy będzie to unieszkodliwienie, czy może odzysk. W pierwszym przypadku należy wybrać odpowiednią sygnaturę od D1 do D15, a w drugim od R1 do R13. Sygnatury te pochodzą z Dyrektywy 2008/98/WE, zwanej też Ramową Dyrektywą Odpadową.

Sekcja 9 – Opis odpadu

W tym miejscu można umieścić szczegółowe informacje o odpadzie, jakie nie wynikają z nadanej im kodyfikacji. Chodzi np. o dokładne wskazanie co będzie przedmiotem transportu. Można też dodać w jakim stanie odpad się znajduje lub w jaki sposób powstał i jakie są jego właściwości.

Sekcja 10 – Identyfikacja odpadu

W tym miejscu należy wpisać kodyfikację odpadu według przyjętych przepisów. Chodzi tu o kody z Załącznika III, IIIA lub IIIB Rozporządzenia 1013/2006. Można również uwzględnić kody z Załącznika IX do Konwencji Bazylejskiej lub Załącznika nr 3 do Decyzji OECD.

Sekcja 11 – Zaangażowane kraje

Należy w tym miejscu wskazać jakie kraje biorą udział w przemieszczeniu odpadów jako punkt wysyłki, tranzytu i odbioru. Preferowany zapis według normy ISO 3166.

Sekcje 12 – Potwierdzenie wysyłającego odpady

W tej sekcji podmiot organizujący przemieszczenie zaświadcza, że w dokumencie uwzględnił wyłącznie prawdziwe informacje według jego najlepszej wiedzy. Potwierdza również podpisem, że zawarł z odbiorcą odpadów umowę na ich zagospodarowanie.

Sekcja 13 – Potwierdzenie odbiorcy odpadów

W tym miejscu odbiorca potwierdza swoim podpisem, że odpady do niego trafiły. Wpisuje też datę, kiedy do tego doszło.

Sekcja 14 – Poświadczenie odbioru przez recyklera lub laboratorium

Tę sekcję wypełnia operator obsługujący instalację recyklingu lub laboratorium. Deklaruje jaka ilość odpadów do niego trafiła, podając datę i składając podpis.

Ważne!

1) Zanim przemieszczenie odpadów zostanie zorganizowane, ich wytwórca/posiadacz i odbiorca muszą podpisać wiążącą umowę na ich zagospodarowanie. Wyjątek stanowi przypadek, w którym odpady mają trafić do laboratorium w celach badawczych. W umowie tej musi się znaleźć klauzula, nakazująca wytwórcy/posiadaczowi odbiór odpadów lub zapewnienie przestrzeni do ich składowania w przypadku gdy:
– zagospodarowanie odpadów nie będzie możliwe
– transport zostanie uznany za nielegalny
– transport nie może zostać zakończony

2) Umowa ta nie musi być dołączona do dokumentów przewozowych, ale musi być okazana na żądanie odpowiedniego organu kraju wysyłki, tranzytu lub odbioru.
Załącznik VII musi być podpisany przez podmiot organizujący przemieszczenie jeszcze zanim do niego dojdzie. To właśnie ta osoba (lub firma) jest odpowiedzialna za to, by dokument ten towarzyszył transportowi odpadów, by został dokładnie uzupełniony w jego trakcie, a sam przewóz został pomyślnie zakończony. Aby mieć pewność, że tak się stanie, powinien zobowiązać do tego strony, uczestniczące w przemieszczeniu odpowiednimi umowami. Istotne jest to, że tego załącznika nie trzeba wysyłać z wyprzedzeniem do odpowiednich organów przed rozpoczęciem wysyłki.

3) Każda ze stron, uczestniczących w przemieszczeniu – organizator transportu, odbiorca i operator instalacji odzysku/unieszkodliwienia muszą zachować po jednej kopii wypełnionego Załącznika VII. Kopie te należy przechowywać przez przynajmniej 3 lata od daty rozpoczęcia transportu.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszej instrukcji wiesz już jak poprawnie wypełnić Aneks VII. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

A może jesteś przewoźnikiem, który potrzebuje pozwolenia na transport odpadów? Zadzwoń do nas lub napisz.

Podobne wpisy